EgitimHaane Forumları
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
testonline blog eğitimhaane e-mail eğitimhaane facebook
Giriş yap
sponsorlu bağlantılar
Arama
Sonuç :
çıkıntı araştırma
En iyi yollayıcılar
182 Mesajlar - 98%
2 Mesajlar - 1%
1 Mesaj - 1%
1 Mesaj - 1%
Kimler hatta?
Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok

Bütün listeye bak

Mart 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Takvim

RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 
Istatistikler
Toplam 707 kayıtlı kullanıcımız varSon kaydolan kullanıcımız: ozlemyamakKullanıcılarımız toplam 186 mesaj attılarbunda 180 konu
reklamlar
online elemanlar
Ads

No ads available.

sponsorlu bağlantılar

Admin
    Admin
    https://egitimhaane.yetkin-forum.com

Bir Öğretmen Hastalığı "faranjit"...  Empty Bir Öğretmen Hastalığı "faranjit"...

Paz Ağus. 08, 2010 9:48 am
    Sürekli olarak derslerde sesini kullanan öğretmenlerin, sesini doğru kullanmadığı takdirde zamanla "öğretmen hastalığı" da denilen faranjit, laranjit, ses tellerinde polip ve nodül oluşumlarıyla karşı karşıya kalabilecekleri bildirildi.

İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi'nde yayımlanan ve Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Nilgün Sazak tarafından hazırlanan "İlköğretim Okullarında Görev Yapan Öğretmenlerin Ses Sağlığı ve Korunmasına İlişkin Görüşleri" adlı araştırmada ilginç sonuçlara yer verildi. Araştırmada, "Derslerinde sürekli sesini kullanan öğretmen, eğer sesini doğru kullanamıyorsa zamanla öğretmen hastalığı da denilen faranjit, laranjit, ses tellerinde polip
    ve nodül oluşumlarıyla karşı karşıya kalabilir. Sesin çabuk kısılmasına neden olan bu hastalıklar, sesiyle varolan, hayatını kazanan öğretmeni derinden etkiler. Seste meydana gelebilecek bozulmalar tabii ki sadece yanlış kullanım sonucu olmaz, üst solunum yolunda ve boğazda meydana gelen rahatsızlıklar da sese olumsuz yönde etki eder" denildi.

Yapılan tespitlerde öğretmenlerin ses sağlığı konusunda bilinçsiz olduğunun belirtildiği araştırmada şu bilgiler aktarıldı:

"16 yıldan fazla görev yapmış öğretmenlerin ses kullanımı ve korunması konusunda daha dikkatsiz olduğu, diğer kıdem gruplarına göre sigara kullandıkları, içecek ve yiyeceklerine dikkat etmedikleri, havası kirli ortamlardan uzak durmadıkları, seslerini yordukları ortaya çıkmıştır. 1-5 yıllık kıdemi olan bayan öğretmenlerin yüzde 50'sinin faranjit hastalığı geçirdiği; 6-10 yıllık kıdemi olan bayan öğretmenlerin yüzde 72.7'sinin, erkeklerin ise yüzde 54.5'inin; 11-15 yıl kıdemli olan bayan öğretmenlerin

yüzde 61.5'inin, erkeklerin ise yüzde 50'sinin; 16 ve daha fazla kıdeme sahip olan bayanların yüzde 71'inin ve erkeklerin yüzde 53.7'sinin ses sağlığını bozan faranjit hastalığı geçirdiği belirlenmiştir. Bu durum öğretmenlerimizin ses sağlığı konusunda ne kadar bilinçsiz olduğunu göstermektedir."

Araştırmada, öğretmenlerin ses sağlığı için verilen öneriler şu şekilde sıralandı:

"Eğitim fakültelerinde, ders programına ses sağlığı ve korunmasını konu alan bir ders konulması önemli görülmektedir. Öğretmenlerden ses sağlığı bozulanların sağlıklarına kavuşması için ses eğitimi alan uzmanından yardım istenip, ses terapisi seansları düzenlenmelidir. 'Ses Sağlığı ve Korunması' konulu, en az 15 saatlik bir süreyi kapsayan hizmet içi eğitim çalışmaları yapılmalıdır. KBB uzmanlarından yardım alınarak, öğretmenlerin bilinçlendirilmesi için konferans, seminer ve paneller düzenlenmelidir.

Yurt içi ve yurt dışı kaynaklar taranarak, ses sağlığı ve korunmasıyla ilgili güncel bilgiler toplanmalı ve öğretmenlerin bu kaynaklardan faydalanması sağlanmalıdır. Öğretmenlerin ses sağlıklarını koruyabilmek için, ilköğretim okullarında bulunan dersliklerin mevcutları en az seviyeye indirilmeli ve mümkün olan ortamlarda öğretmene mikrofon sağlanmalıdır. Dersliklerin fiziki ortamları yeniden düzenlenmeli."